Lincoln County Sports Hall of Fame

The Lincoln County Sports Hall of Fame Banquet was held on Saturday, November 13th at 7 p.m. at the Citizen Center in Lincolnton, NC and featured the induction of both the 2020 and 2021 classes.

Lincoln County Sports Hall of Fame Class of 2020

Nick Bazzle

Jimmy Cherry

Jay Heafner

Nancy Little

Joanne Potts


Lincoln County Sports Hall of Fame Class of 2021

Jamye Barkley

J. Mark Beam

Cheron Farley

Kane Haynes

James "Jim" Smith


Applications are accepted annually and must be postmarked by March 1st each year to be considered for induction.

The Lincoln County Sports Hall of Fame Board of Directors vote to select new inductees each year. The Lincoln County Sports Hall of Fame Banquet is held each year to welcome in the newest inductees. This is a ticketed event and tickets can be purchased from Board members or at the Lincoln County Parks and Recreation office.

Lincoln County Sports Hall of Fame Nomination Form





Class of 2022

Class of 2021
Jayme Barkley
J. Mark Beam
Cheron Farley
Kane Haynes
James "Jim" Smith
Class of 2020
Nick Bazzle
Jimmy Cherry
Jay Heafner
Nancy Little
Joanne Potts
Class of 2019
Ernest "Ernie" Boger
Lanny Ford
Shirley Michael Hartley
Chris Matile
George Smith
Class of 2018
Steve Bolick
Lawrence Carter
Danny Duckworth
Johnathan May
Gary Schrum
Class of 2017
David Abernathy
Chip Ashley
Ron Christopher
Jim Cleamons
Roger Gantt
Clifford "Cliff" Surratt
Steve Warren
Class of 2016
Jeff Cloninger
Max Houser
Kim Houser Jenkins
Franklin Lowery
Mark Mayo
Fred McCall, Jr.
Gene Sain
Wanda Fay Leatherman Tallent
Class of 2015
Billy Baker
Stan Goodson
Michael "Hook" Littlejohn, Sr.
Casey Potts
Butch Richardson
William "Bill" G. Ward
Class of 2014
Sheila Barker
Johnny Colvard
Mike Harrill
Mark Lackey
Bobby Martin
Wayne Navey
Class of 2013
James "Jim" Carter
Jeff "Bo" Harrill
Michael "Mike" Hollifield
John Mauney
James "Jim" Scott
Clyde T. Smith
Class of 2012
Billy Bridges
Larry D. Sherrill
Lavell Hall
Gene Shuford
Paul Haynes
Class of 2011
Michael "Mike" Cline
Brennan Elliott
Steve Gabriel
Kenneth "Flukie" Herndon
James "Jim" Mundy
Class of 2010
Kelly Childers
Dr. Martin Eaddy
Johnson "Jeep" Hunter
Craig Kiser
Emmett Michael
Mike Powell
Donnie Vernon
Class of 2009
Jay Boggs
Jonathan Brookins
Harold Bynum
Jim Fortenberry
Sonny Taylor
Ben Yount
Class of 2008
Bill Abernathy
Scott Cloninger
Maebelle Aderholdt Earnhardt
Jerry Gates
Terry Gates
Maurice Moore
Butch Ross
Ryan Shelton
Class of 2007
Don Cagle
Steve Cherry
Ray Cloninger
Max Garner
Steve Herman
Joe Kiser
William "Billum" Wilkinson
Rudolph Young
Class of 2006
J. Steven Brackett
Zenius "Buck" Dellinger
William "Bill" Goodson
Shirley Gilbert Moore
Cecil "Brat" Stroup
Class of 2005
C. Bruce Bolick
Walter "Pooch" Cornwell
Ted W. Goins
Brenda Johnson Hamilton
John "Cotton" Little
Ken "Chick" McCurry
Charles D. "Block" Smith
Class of 2004
William S. Barkley
Bob Beal, Jr.
Darrell J. Bost
Aaron Lee Boyd
S.G. Gabriel
Lee M. Kanipe
Bobby Lineberger
Don Powers
"Chunk" Rudisill
Richard K. Smith, Jr.
Class of 2003
Dr. Necip Ari
Wes Beam
Roby Jetton
Russell "Red" Mincy
Thurman "Jule" Ward
Class of 2002
Henry C. Barkley, Jr.
Dennis W. Byrd
Ralph T. Conner, Sr.
Joseph W. Harper, III
Jerry Steele Sain
Rex Stuart
Class of 2001
Bob Beal, Sr.
Norris Childers
Tony Cloninger
Von Ray Harris
Jack Kiser
"Smack" Proctor
Betty G. Ross
Arnold Tarr